Von Duprin
Write a Review
SKU:
3347AL-DT-06 3 643E LHR
Descriptions
3347A and 3547A for all types of single and double doors, UL listed for Panic Exit Hardware. Devices are ANSI A156.3 - 2001 Grade 1. The 3547A has a smooth mechanism case and the 3347A has grooved case. The concealed vertical rod device is non-handed except when the SS (Signal Switch) option is used. 3347A/3547A fits door stiles as narrow as 1 3/4"(44 mm), wood door stiles as narrow as 4"(102mm). Newly designed device has a one piece center case cover. Device Lengths: 3' 2'4" to 3', 4' 2'10" to 4'. Hex key dogging standard. Vertical Rods: Round 2 piece adjustable rods; Top rod adjustable from 6'8" to 8'4".
TypeTitleURL
QEL Sell Sheethttps://marketing-assets.seclock.com/image/upload/103226
Von Duprin Exit Alarm Kit Sell Sheethttps://marketing-assets.seclock.com/image/upload/105255
QEL Data Sheethttps://marketing-assets.seclock.com/image/upload/106586
Von Duprin Finishes Charthttps://marketing-assets.seclock.com/image/upload/ALLEGION_finish-chart
Von Duprin 33/3547A Service Manualhttps://marketing-assets.seclock.com/image/upload/105676
Von Duprin 3347A/3547A Installation Instructionshttps://marketing-assets.seclock.com/image/upload/107609
miscellaneousQuiet Electric Latch FAQhttps://marketing-assets.seclock.com/image/upload/110624
cut-sheets3347A Series Concealed Vertical Rod Exit Device Cut Sheethttps://marketing-assets.seclock.com/image/upload/3347A_3547A
Specifications
Brand:
Von Duprin
Series:
3347A Series Concealed Vertical Rod Exit Device
Manufacturer:
Base Material:
Steel
Commercial Residential:
Commercial
Dogging Option:
Hex Key Dogging
Door Height (in):
100"