Von Duprin
Write a Review
SKU:
3348AL-02 3 313 LHR
Descriptions
3348A and 3548A for all types of single and double doors, UL listed for Panic Exit Hardware. Devices are ANSI A156.3 - 2001 Grade 1. The 3548A has a smooth mechanism case and the 3348A has grooved case. The concealed vertical rod device is non-handed except when the SS (Signal Switch) option is used. 3348A/3548A fits door stiles as narrow as 1 3/4"(44 mm). Newly designed device has a one piece center case cover. Device Lengths: 3' 2'4" to 3' Door Size; 4' 2'10" to 4' Door Size. Hex key dogging standard. Vertical Rods: Round 2 piece adjustable rods; Top rod adjustable from 6'8" to 8'4".