Von Duprin
Write a Review
SKU:
QEL3547AEO 3 US28
Descriptions
3347A and 3547A for all types of single and double doors, UL listed for panic exit hardware. Devices are ANSI A156.3 2008 Grade 1. The 3547A has a smooth mechanism case and the 3347A has grooved case. The concealed vertical rod device is non-handed except when the SS (signal switch) option is used. See opposite page for available outside trim and device functions.
TypeTitleURL
33/3547A-WDC-F-LBR Series Wood Door Templatehttps://marketing-assets.seclock.com/image/upload/108742
Von Duprin Finishes Charthttps://marketing-assets.seclock.com/image/upload/ALLEGION_finish-chart
Specifications
Brand:
Von Duprin
Series:
3547A Series Concealed Vertical Rod Exit Device
Manufacturer:
Base Material:
Aluminum
Commercial Residential:
Commercial
Dogging Option:
Hex Key Dogging
Door Height (in):
100"